Centrala: 34 377 91 00 Dyspozytor: 34 377 91 65/66 Skargi i pochwały: 34 377 91 64
A A A A A A+ A++

Pierwsze nowe elektryki już odebrane na naszej zajezdni!

 

Na terenie zajezdni MPK odbył się symboliczny odbiór pierwszych 5 autobusów elektrycznych marki Autosan, które przyjechały do Częstochowy z fabryki w Sanoku. W spotkaniu wzięli udział: prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk wraz z szefami miejskiego przewoźnika, Mariuszem Sikorą, prezesem zarządu MPK i jego zastępcą, Robertem Madejem.

To pierwsze w pełni elektryczne autobusy we flocie częstochowskiego przewoźnika, które zostały zakontraktowane w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie. Przypomnijmy, że za wyprodukowanie pojazdów wraz z infrastrukturą do ładowania i dostarczenie ich do naszego miasta producent otrzyma około 48 mln zł brutto. To kolejna na przestrzeni ostatnich lat modernizacja taboru autobusowego w Częstochowie. Nowy pojazd w rodzinie autobusów MPK, 12-metrowy Model Sancity był wcześniej przez kilka miesięcy testowany na ulicach Częstochowy. Szkolenie z obsługi auta przeszło kilkudziesięciu kierowców i wypowiadali się o jego właściwościach jezdnych oraz komforcie podróżowania w samych superlatywach. Podobnie pasażerowie. Dostarczone egzemplarze mają już biało - czerwone barwy częstochowskiego MPK. Po niezbędnych procedurach odbiorowych wyjadą na ulice. Są bardzo nowoczesne ciche i bezpieczne. Warto podkreślić, że drogę z Sanoka do Częstochowy przejechały na jednym ładowaniu baterii energia elektryczną! Oprócz ekologicznego napędu posiadają bogate wyposażenie m.in. biletomaty do transakcji bezgotówkowych, pełen monitoring i klimatyzację itd. Pozostałe 10 pojazdów powinno dotrzeć do naszego miasta najpóźniej z końcem wiosny na wakacje.

- Komunikacja miejska musi szczególnie w tych trudnych dla branży czasach zaproponować pasażerom komfortowy, bezpieczny i ekologiczny transport. Wówczas perspektywa skorzystania z usług MPK będzie dla nich atrakcyjna, a szanse, że część z osób przesiądzie się ze swojego prywatnego pojazdu na autobus lub tramwaj, wzrosną. Po to realizujemy szereg inwestycji, w tym taborowych, czego dzisiaj mamy kolejny przykład  – powiedział prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

 Firma Autosan oprócz produkcji nowych autobusów elektrycznych, zajmie się także modyfikacją autobusów hybrydowych na wzór pierwszego, przystosowanego już do bezpiecznej i komfortowej obsługi pasażerskiej egzemplarza. Umowa na realizację prac w pozostałych 24 krótkich autobusach opiewa na ok. 9 mln zł brutto. Dokumenty zostały podpisane w czwartek w siedzibie firmy Autosan przez przedstawicieli obu stron.