Centrala: 34 377 91 00 Dyspozytor: 34 377 91 65/66 Skargi i pochwały: 34 377 91 64
A A A A A A+ A++

Nowy punkt obsługi na Północy już czynny, zielone torowisko ułożone. Rozpoczynają się tramwajowe testy!

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie informuje, że wykonawca przebudowy starej linii tramwajowej pomiędzy Północą a Rakowem, firma NDI, na dniach zakończy główne prace torowe i sieciowe. Dzięki temu mogą rozpocząć się testy obciążeniowe na nowej trasie z wykorzystaniem składów tramwajowych.

Start przejazdów testowych zaplanowano na środę (25.08), według założeń potrwają do końca miesiąca. Wszystkie testy odbędą się bez pasażerów. Prosimy o niepróbowanie wsiadania do tramwajów testowych zatrzymujących się w okolicy przystanków. Obsługa komunikacyjna do odwołania odbywać się będzie autobusami za tramwaj. Jednym z ostatnich elementów wieńczących prace torowe było układanie zielonego torowiska na odcinku śródmiejskim w ciągu al. Kościuszki pomiędzy ulicą Jasnogórską a Aleją Najświętszej Maryi Panny.

Jednocześnie informujemy, że w poniedziałek (23.08) do użytku został oddany nowy budynek punktu obsługi pasażera usytuowany na terenie pętli tramwajowej przy ul. Fieldrofa – Nila w dzielnicy Północ. W budynku znajdują się dwa okienka kasowe umożliwiające transakcje bezgotówkowe i sanitariaty dostępne także dla pasażerów. Całość dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Punkt będzie otwarty w dni powszednie w godzinach 6-19:30, a w soboty w godzinach 8-16.

- Cieszę się, że w ramach przebudowy starej linii tramwajowej zostały wykonane nie tylko prace torowe i trakcyjne, ale  także te związane z zapleczem dedykowanym m.in. obsłudze pasażerów. To bardzo istotne, by punkty obsługi klienta MPK, tak jak ten nowy na Północy, były komfortowe, funkcjonalne i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dostępność do takich miejsc i możliwości zakupu biletów MPK jest kluczowa po pandemicznych ograniczeniach, kiedy na nowo chcemy zachęcić mieszkanki i mieszkańców do korzystania z publicznego transportu zbiorowego – powiedział prezydent miasta, Krzysztof Matyjaszczyk.

Termin ponownego uruchomienia stałej komunikacji tramwajowej w całym mieście uzależniony jest od wyników wspomnianych testów obciążeniowych. O efektach poinformujemy niebawem. Ponadto zarówno przy budynkach zaplecza, jak i przy linii tramwajowej do końca września potrwają prace wykończeniowe, roboty związane z instalacją zieleni, budową małej architektury, niezbędnymi odtworzeniami i sprzątaniem w obrębie placów budowy. Największa w historii częstochowskiego MPK inwestycja tramwajowa realizowana jest w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie. Łączny koszt tego kontraktu wraz zakupem 10 nowoczesnych tramwajów wyniósł 204 mln zł. Zadanie zostało dofinansowane ze środków UE kwotą 144 mln zł.

Prosimy o zachowanie ostrożności w obrębie placów budowy i torowiska, na którym realizowane będą przejazdy testowe. Uważajmy też na skrzyżowaniach z torowiskiem. Przepraszamy za utrudnienia, budujemy dla Was!