Centrala: 34 377 91 00 Dyspozytor: 34 377 91 65/66 Skargi i pochwały: 34 377 91 64
A A A A A A+ A++

Pierwszy elektryk dla Częstochowy zjechał z taśmy produkcyjnej firmy Autosan. Teraz przejdzie testy

 

Informujemy, że z taśmy produkcyjnej polskiej fabryki Autosan zjechał dziś pierwszy, gotowy egzemplarz autobusu elektrycznego zamówionego przez częstochowskie MPK. Auto w biało-czerwonych barwach częstochowskiej komunikacji miejskiej wykona pierwsze testowe kilometry po drogach podkarpacia.

Komplet 15 autobusów elektrycznych, zamówionych u sanockiego producenta w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie, pojawi się na ulicach miasta w tym roku. Pierwsze gotowe do obsługi pasażerów pojazdy z zakontraktowanej floty zostaną zaś dostarczone do siedziby MPK do końca kwietnia. Autobusy marki Autosan będą pierwszymi w pełni elektrycznymi w taborze miejskiego przewoźnika. Przez kilka ostatnich miesięcy podczas kursów z pasażerami sprawdzany był egzemplarz testowy analogicznego modelu z sanockiej fabryki.

- Pierwszy testowo jeżdżący elektryczny autobus z Sanoka zebrał u nas dobre recenzje wśród kierowców i pasażerów, więc mam nadzieję, że te dedykowane nam egzemplarze, też się wkrótce sprawdzą już na częstochowskich trasach - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Wprowadzenie "elektryków" do taboru MPK to ważny element realizacji programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie, służący ekologii i rozwojowi elektromobilności.

Stanie się tak w wyniku realizacji ubiegłorocznej umowy zawartej przez Spółkę AUTOSAN i częstochowskie MPK, a dotyczącej dostawy w formie najmu długoterminowego 15 szt. autobusów SANCITY 12LFE. Pojazdy wyposażone zostały w silniki TM4 oraz baterie firmy IMPACT. Ładowanie odbywać się będzie za pomocą ładowarek firmy ENIKA typu plug-in. Autobusy będą mogły pokonać nawet ponad 300 km bez konieczności doładowywania.  Ponadto wyposażone zostały w urządzenia zapewniające pasażerom komfort i bezpieczeństwo podróżowania (klimatyzacja, monitoring etc.). Elektryki AUTOSAN przeznaczone dla MPK Częstochowa pomalowane zostały w biało-czerwone barwy, zgodnie z projektem zatwierdzonym przez zamawiającego.