Centrala: 34 377 91 00 Dyspozytor: 34 377 91 65/66 Skargi i pochwały: 34 377 91 64
A A A A A A+ A++

Komplet 10 nowych tramwajów Twist 2.0 dla Częstochowy już w naszej zajezdni!

Z uwagi na zakończenie dostaw nowych tramwajów do Częstochowy symbolicznie zostały przyjęte do taboru podczas spotkania na zajezdni MPK. Spotkanie połączone było z konferencją prasową poświęconą realizacji tej największej od kilkudziesięciu lat modernizacji częstochowskiego taboru tramwajowego. Na miejscu obecni byli m.in. prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, wiceprzewodniczący częstochowskiej Rady Miasta, Łukasz Kot, Zarząd MPK i przedstawiciele zarządu producenta, firmy PESA.

W ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie chcemy poprzez takie historyczne inwestycje zachęcić mieszkanki i mieszkańców do bardziej powszechnego korzystania z komunikacji miejskiej. Dzisiaj robimy ku temu kolejny krok. Dziękuję wszystkim stronom tego zamówienia za dobrą współpracę, która mimo trudnego czasu jaki mamy w tym roku zakończyła się szczęśliwie pełną dostawą tych pięknych tramwajów. Mam nadzieję, że Częstochowa zakocha się w nich od pierwszego przejazdu, tak jak miało to miejsce z poprzednimi Twistami – podkreślił Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Jak podkreślali przedstawiciele producenta, nowy model tramwaju był dedykowany Częstochowie, a mimo tego, że dopiero zakończono dostawy, to tramwaj już robi furorę wśród ekspertów rynku.

- Niskopodłogowy tramwaj Pesa Twist 2 został zaprojektowany specjalnie dla Częstochowy. To w pełni, w 100% niskopodłogowy tramwaj, a zastosowane w nim rozwiązania techniczne są wypadkową wieloletnich doświadczeń zebranych w czasie eksploatacji wyprodukowanych przez nas do tej pory pojazdów. Techniczne zalety częstochowskiego Twista 2 można by długo wymieniać - płaska podłoga, skrętne wózki, diagnostyka online, klimatyzacja czy system odzyskiwania energii. Ten tramwaj to także unikatowy design, który doceniają eksperci. Twist 2 dla Częstochowy został właśnie nominowany do nagrody Dobry Wzór 2020, przyznawanej przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego - powiedział podczas uroczystości, Jacek Rudewicz, członek Zarządu, dyrektor ds. produkcji Pesa Bydgoszcz.

Tegoroczna dostawa 10 nowych składów tramwajowych w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie" jest jednym z największych tego typu zakupów taborowych w historii miasta. Pozwoli to na największą od dekad modernizację floty tramwajów. W połączeniu z siedmioma Twistami, które jeżdżą już od kilku lat po naszym mieście, nowoczesne tramwaje będą stanowiły zdecydowaną większość składów obsługujących linie tramwajowe w Częstochowie. Pod względem technicznym i funkcjonalnym będą to pojazdy światowej klasy.

- Dzięki nim oraz przebudowie linii powinniśmy już niedługo poruszać się tramwajem po Częstochowie zdecydowanie bardziej komfortowo, szybciej i bezpieczniej – spuentował zastępca prezesa MPK w Częstochowie, Robert Madej.

Produkcja i dostawa nowych tramwajów dla Częstochowy (koszt ok. 90 mln zł brutto) to jeden z dwóch elementów największego w historii MPK projektu tramwajowego. Drugą częścią tego gigantycznego przedsięwzięcia jest budowa nowej linii w starym śladzie między Rakowem a Północą (koszt ok. 114 mln zł). Łącznie 204 mln zł ze 144 milionami unijnego dofinansowania.