Centrala: 34 377 91 00 Dyspozytor: 34 377 91 65/66 Skargi i pochwały: 34 377 91 64

Okresowe bilety ulgowe odwieszone. Podróż komunikacją miejską jednak wciaż utrudniona

Informujemy, że z uwagi na sukcesywne znoszenie rządowych ograniczeń w przemieszczaniu się, MPK w Częstochowie w porozumieniu z częstochowskim MZDiT odwiesiło funkcjonowanie okresowych biletów ulgowych dla wszystkich grup, które korzystają z tego typu biletów. Wnioski składane w punktach obsługi klienta MPK o wydłużenie okresu ważności biletu, o czas analogiczny do okresu zawieszenia, będą rozpatrywane indywidualnie (jeśli zawieszenie uniemożliwiło korzystanie z ważnego biletu).

Jednocześnie wciąż apelujemy o ograniczenie przemieszczania się i podróżowania środkami komunikacji publicznej ze względu na utrzymujące się zagrożenie epidemiczne. Apel dotyczy w szczególności grup nie korzystających z komunikacji miejskiej przy dojazdach do pracy, w tym osób starszych oraz dzieci i młodzieży.

Korzystanie z publicznego transportu zbiorowego w Polsce aktualnie wciąż jest odgórnie ograniczone. Mimo wdrażania tzw. regulacji odmrażających życie społeczne i gospodarcze, nadal obowiązują np. limity napełnień pojazdów komunikacji miejskiej. Mocno utrudnia to realizowanie przewozów przewoźnikowi (MPK) oraz organizatorom komunikacji miejskiej w Częstochowie (MZDiT), a także wiąże się z niewątpliwymi stratami finansowymi. Ograniczony dostęp do korzystania z usług MPK coraz częściej skutkuje problemami w dostaniu się na pokład danego autobusu czy tramwaju przez mieszkanki i mieszkańców.  

Te ciągle mocne ograniczenia obrazują liczby:

  • w przypadku autobusów krótkich zamiast ok. 100 osób kierowcy mogą zaprosić na pokład tylko 13-14 osób
  • w przypadku autobusów przegubowych zamiast ok. 160 pasażerów, w podróż może wybrać się 22-25 osób
  • w przypadku tramwajów typu Twist całym składem mogą przemieszczać się po mieście jednocześnie jedynie 24 osoby wobec ponad 200 w przypadku normalnego funkcjonowania
  • do jednego wagonu tramwajów typu Konstal 105 zamiast ok. 110 osób, wejść może tylko 10.

Przypominamy ponadto, ze z uwagi na funkcjonujące ciągle obostrzenia - obowiązują obecnie tzw. wakacyjne rozkłady jazdy MPK.

Dlatego - dopóki ograniczenia nie zostaną uelastycznione - apelujemy: pozwólmy dojechać do pracy tym, którzy nie mają innej możliwości dostania się na miejsce.  

Jeśli możemy - przełóżmy naszą podróż poza godziny porannego i popołudniowego szczytu.