Centrala: 34 377 91 00 Dyspozytor: 34 377 91 65/66 Skargi i pochwały: 34 377 91 64

Pierwszy nowy tramwaj dla Częstochowy prawie gotowy. Kolejne też w produkcji

Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego z Częstochowy po raz kolejny na początku lutego wizytowali linię produkcyjną dziesięciu nowoczesnych składów tramwajowych, które powstają dla naszego miasta w bydgoskiej firmie PESA. Po kilku miesiącach zwłoki, wynikających z perturbacji z innymi zamówieniami, z którymi musiał uporać się wykonawca, proces produkcyjny przebiega bez problemów, a roboty przyspieszają. Według deklaracji firmy PESA pierwszy tramwaj typu Twist 2.0 wyjedzie na testy w Częstochowie do końca marca. Komplet zamówienia w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” zaś ma dotrzeć na zajezdnię MPK w przeciągu kilku kolejnych miesięcy 2020 roku.

- Produkowane dla Częstochowy Twisty to kolejna generacja tych tramwajów, wprowadzone zmiany zapewnią pasażerom komfortową i bezpieczną podróż, a motorniczym jeszcze lepsze warunki pracy w ergonomicznej, funkcjonalnej przeprojektowanej kabinie. Mieszkańcy Częstochowy będą mogli zobaczyć nowy tramwaj w marcu, bo wtedy rozpoczną się jazdy testowe – zapewnia Marcin Grzyb, dyrektor Sprzedaży Rynku Tramwajowego Pesa Bydgoszcz SA.

Produkcja i dostawa kolejnych nowych tramwajów dla Częstochowy (koszt ok. 90 mln zł) to jeden z dwóch elementów największego w historii MPK projektu tramwajowego. Drugą częścią tego gigantycznego przedsięwzięcia jest budowa nowej linii w starym śladzie między Rakowem a Północą (koszt ok. 114 mln zł). Proces produkcyjny nowych tramwajów dla Częstochowy trwa. Na zdjęciach przywiezionych z bydgoskiej PESY (dostępnych w załącznikach) możemy zobaczyć wygląd nowych, częstochowskich tramwajów, które powstają na linii produkcyjnej. Ponadto przypominamy, że tramwaje wersji Twist drugiej generacji będą jednymi z najnowocześniejszych w Europie z szeroką paletą udogodnień jezdnych, jak i pełną klimatyzacją, monitoringiem, cyfrową informacją dla pasażerów, biletomatami itp.

- Tegoroczna dostawa 10 nowych składów tramwajowych w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie" pozwoli nam na największą od dekad modernizację taboru tramwajowego. W połączeniu z siedmioma Twistami, które jeżdżą już od kilku lat po naszym mieście, nowoczesne tramwaje będą stanowiły zdecydowaną większość składów obsługujących linie tramwajowe w Częstochowie. Wierzymy, że pod względem technicznym i funkcjonalnym będą to pojazdy światowej klasy. Dzięki nim oraz przebudowie linii tramwajowej powinniśmy już niedługo poruszać się tramwajem po Częstochowie zdecydowanie bardziej komfortowo, szybciej i bezpieczniej – zapowiada prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Łącznie na wymienione cele miasto pozyskało 144 mln zł unijnego dofinansowania, a wartość obu tramwajowych projektów to 204 mln zł.