Centrala: 34 377 91 00 Dyspozytor: 34 377 91 65/66 Skargi i pochwały: 34 377 91 64

Częstochowskie inwestycje komunikacyjne w trakcie realizacji - stan aktualny

Postępuje realizacja inwestycji ukierunkowanych na poprawę stanu infrastruktury i organizacji częstochowskiej komunikacji miejskiej.

Składający się dwóch elementów, największy w historii MPK projekt tramwajowy to: produkcja i dostawa 10 nowoczesnych składów tramwajowych (90 mln zł) oraz budowa nowej linii w starym śladzie między Rakowem a Północą (114 mln zł). Proces produkcyjny nowych tramwajów dla Częstochowy trwa. Na wizualizacjach dostępnych w załącznikach możemy zobaczyć zarys ich przyszłego wyglądu. Ponadto przypominamy, że tramwaje wersji Twist drugiej generacji będą jednymi z najnowocześniejszych w Europie z szeroką paletą udogodnień jezdnych, jak i pełną klimatyzacją, monitoringiem, cyfrową informacją dla pasażerów, biletomatami itp. Po dostawach 10 nowych tramwajów (terminy to koniec 2019 i początek 2020 r.), wraz z jeżdżącymi już od kilku lat składami pierwszej serii Twistów, tabor tramwajowy obsługujący pasażerów w Częstochowie zostanie zdominowany przez nowoczesne pojazdy. Łącznie na wymienione cele miasto pozyskało 144 mln zł unijnego dofinansowania, a wartość obu tramwajowych projektów to 204 mln zł. Wspomniana, wielka przebudowa linii tramwajowej w Częstochowie rozpoczęła się od odcinka rakowskiego w ciągu al. Pokoju (zdjęcia z budowy w załącznikach). Prace potrwają tam do końca czerwca, a następnie rozpocznie się kolejny etap inwestycji w postaci przebudowy zjazdów do zajezdni MPK w al. Niepodległości oraz prace na samej zajezdni. O planowanej organizacji ruchu i kolejnych etapach harmonogramu prac będziemy informowali w odrębnych komunikatach.

Należy też przypomnieć, że Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie nadzoruje zadanie związane z wyprodukowaniem i instalacją zintegrowanego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Będzie to 50 cyfrowych tablic zmiennej treści zlokalizowanych przy najważniejszych przystankach autobusowych i tramwajowych na terenie miasta, które informować będą o rzeczywistym czasie przyjazdu i odjazdu pojazdu oraz o utrudnieniach i zagrożeniach, na temat których informacja powinna szybko dotrzeć do mieszkańców. Zintegrowany system zacznie działać z końcem 2019 roku. Start funkcjonowania poprzedzą testy sprzętu i instalacja słupków konstrukcyjnych. W załączniku znajdziemy listę 47 przystanków w różnych dzielnicach miasta, przy których staną wyświetlacze. Trzy pozostałe zostaną zamontowane przy centrach przesiadkowych po zakończeniu ich budowy. Wartość inwestycji wynosi ponad 3,6 mln zł.

Spis lokalizacji umiejscowienia tablic przystankowych.

Wymienione zadania wpisują się w program „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” zainicjowany przed kilkoma laty przez prezydenta Częstochowy, Krzysztofa Matyjaszczyka.